האם חברת אופשור (OFF SHORE) הפתרון לחרם האירופאי?

מאת עו"ד שמואל גייער
האם חברת אופשור (OFF SHORE) הפתרון לחרם האירופאי?

אופשור הוא ביטוי שמשמעותו המילולית היא מעבר לים. משמעותו המשפטית היא חברה שרשומה במדינה מסוימת כאשר הבעלים והנהלה שלה פועלים במדינה אחרת. לדוגמא חברה שרשומה בהונג קונג, אך הניהול שלה מתבצע מישראל נחשבת לחברת אופשור ונקראת גם חברת חוץ. הסיבות לפתיחת חברת מסוג זה הן מגוונות ונועדו למלא צרכים שונים: תכנון מס, סודיות ואנונימיות, הקלות במסחר בינלאומי, החזקת נכסים בחו"ל, סחר עם מדינות ערב ועוד. בהתאם לצורך בגינו מעוניינים  להקים חברת אופשור יש גם לבחור את המדינה בה תירשם החברה. בין המקומות הבולטים לייסוד  חברת אופשור נמצא את איי סיישל, גיברלטר,   איי הבתולה   אנטיגואה  ואיי הבהאמס, כמו כן ניתן לרכוש חברת מדף , חברה אשר הוקמה על ידי גורם עסקי כלשהוא ואין לה כל חבויות  ופעילות עסקית. טרם רכישת חברת מדף ו/או ייסוד  חברת  אופשור יש להיוועץ ולהיעזר , באנשי מקצוע – עורכי דין ורואי חשבון שיבחנו את הצרכים, יסייעו בבחירת המדינה המתאימה וילוו את הליך הרישום. לחברת אופשור ,ככל חברה , ישנם בעלי מניות ודירקטורים . בהסכם המייסדים ובתקנון נרשמים כל ההחלטות כגון מי ימונה לדירקטוריון החברה וסמכויות ניהול וכדומה. בנוסף ניתן לקבל שרותי נאמנות של דירקטור ובעל מניות ובכך לחזק את אפשרות של מניעת חשיפת בעלי המניות והדירקטורים. לפעולה זו יש השלכות מסויות  וכספיות . מנגד חשוב לזכור ,כי הנאמנים גובים שכר "נאה" בגין השירות . אך לרב התשלום תמורת חיזוק החשאיות משתלם. 

תכנון מס ופיקוח על עסקים

אחת הסיבות המרכזיות לפתיחת חברת אופשור היא תכנון מס. תכנון מס אינו העלמת מס או התחמקות מתשלום מיסים, אלא דרך פעולה לגיטימית שנועדה להפחית את תשלומי המיסים. ישנן מדינות אשר קבעו שיעור נמוך מאוד ואף אפסי של מס חברות. המטרה של מדינות אלו היא למשוך חברות אופשור להירשם בתחומיהן ובכך ליהנות מאגרה שנתית ולבסס כלכלה הבנויה על אספקת שירותים לחברות מסוג זה. לרוב לצד מס חברות נמוך, יחוקקו אותן מדינות חוקים נוספים המקלים על פעילות החברות הרשומות בהן: חסיון על הבעלים והדירקטורים בחברה, פטור מהגשת דוחות כספיים, פטור מחובת פעולה לטובת החברה ועוד. מצב דברים זה מביא בעלי עסקים רבים לרשום חברות אופשור במדינות אלו, הן על מנת להפחית את תשלומי המיסים שלהם והן על מנת להיות מסוגלים לפעול ביותר חופשיות וכמעט ללא פיקוח בניהול עסקיהם.

מסחר בינלאומי

פעמים רבות פתיחת חברת אופשור מהווה יתרון משמעותי במיוחד עבור ישראלים. ההליך  נועד להקל על הסחר הבינלאומי של חברה מסוימת. חברת אופשור מאפשרת לסחור עם מדינות שאינן מצויות ביחסים דיפלומטיים עם מדינת הפעילות או כתוצאה מחרם כלכלי המוטל על מדינת הפעילות . כך לדוגמא חברה הפועלת בישראל ומעוניינת ליצור קשרים מסחריים עם מדינות ערב או חברה ישראלית המבקשת לייצא את מוצריה למדינה המטילה חרם כלכלי תשתמש לשם כך בחברת אופשור. בנוסף, לעיתים קיימים הסכמי סחר מיוחדים בין מדינות המעניקים הטבות שונות בעיקר בכל הנוגע לתשלום מכס. הסכמים מסוג אלו יוצרים תמריץ עבור חברות להקים חברת אופשור וליהנות מההטבות האמורות. לדוגמא, ייתכן ולחברה העוסקת בסחר עם סין, ישתלם לרשום חברת אופשור בהונג קונג אשר לה הסכמי סחר מיוחדים עם סין או באם חברה ישראלית מעוניינת לסחור בהודו ייטב באם תייסד את חברתה באי מאוריציוס. סיבות נוספות לפתיחת חברת אופשור הקשורות למסחר הן החזקת נכסים במדינה ופתיחת חשבון בנק במדינה. ישנן מדינות שעל מנת להחזיק בהן נכסים או לפתוח בהן חשבון בנק יש צורך להיות אזרח המדינה או חברה הרשומה בה. חברה שמעוניינת לבצע השקעות במדינות אלו תזדקק לרישומה של חברת אופשור. 

הליך רישום חברת אופשור

מהמתואר לעיל נראה ,כי הקמת חברת אופשור היא מהלך מתבקש וזאת לאחר, שזוהה הצורך ברישום חברת אופשור ונבחרה המדינה המתאימה ביותר לרישום חברת אופשור יש לבצע את ההליך הבירוקרטי של רישום החברה בפועל ולעיתים אף של חשבון בנק במדינת האופשור. לרוב מדובר בהליך לא מאוד מורכב שנמשך מספר ימים וניתן לבצעו ללא נוכחות פיזית במדינה. יחד עם זאת, מאחר שבכל מדינה ההליך והדרישות בעת הרישום שונים זה מזה. 

חשוב לדעת כי לרב המדינות יש הסכמים בילטרליים המגדירים את נושאי המיסוי לחברות בינלאומיות. לפיכך לפני שרצים לרשום חברה זרה או לקנות חברת מדף יש להכין שעורי בית בקפידה תוך מתן דגש להסכמים השונים החלים בכל מדינה ומדינה . וזאת בכדי למנוע בין היתר כפל מס. לדוגמא חברת אחזקות עדיף להקים באיי קיימן ואלו חברת אינטרנט בגיברלטר.  מומלץ להסתייע בעורך דין הבקיא בתחום שידאג שהליך הרישום יתנהל כסדרו ויסייע, במידת הצורך, גם בפתיחת חשבון בנק במדינה . 

פתיחת חשבון בחו"ל 

עם פתיחת חברת אופשור ניתן לפתוח חשבון בבנקים בחו"ל ולהשאיר את הפעילות הכלכלית בחו"ל מבלי לערב בנקים ישראלים. יודגש כי פתיחת חשבון הבנק בחו"ל אינה מצריכה שהיה במקום . ניתן לפעול בחשבון באמצעות האינטרנט  מהמשרד הממוקם בישראל.

על פי חוקי המס בישראל ,אם יוכח כי מקום מושבם של הבעלים הישראלים של החברה הוא בישראל וזאת על פי מבחן התושבות, למרות שהרווחים לא נעשו בישראל, אם ההחלטות נעשו בישראל אזי רשות המיסים תטיל מס על הרווחים שנעשו במדינה הזרה. 

יובהר כי כל האמור לעיל אינו מהווה כל המלצה ואו  ייעוץ מס. לפני כל צעד יש להיוועץ עם מומחה מסים, עורך דין ורואה חשבון הבקיאים בתחום.

רח' פלי"ם 7 חיפה  טל: 04 9837827, פקס: 9837829 , נייד 0544837827 . דוא"ל : gayer.sglaw@.co.il

שתף כתבה:

Share on facebook
Share on email
Share on whatsapp

עוד מידע רלוונטי

לפגישת ייעוץ השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!