הארנונה כמכשיר חליבת כסף מבעלי מלאכה ונותני שירותים

מאת עו"ד שמואל גייער
הארנונה כמכשיר חליבת כסף מבעלי מלאכה ונותני שירותים

מאת שמואל גייער, עו"ד 

ארנונה היא מס שגובהו נקבע  על ידי רשות מקומית  ומשולם לרשות המקומית על ידי כל מי שמחזיק בנכסים בתחומה. גובה הארנונה מושפע ממספר גורמים: גודל הנכס, האזור בו הוא ממוקם וסיווג הנכס. סיווג הנכס משמעותי כאשר מדובר בנכסים שאינם למגורים. הסיווג נקבע על פי השימוש שנעשה בנכס. ישנם סיווגי ארנונה רבים החל ממוסדות חינוך, שטחי מסחר, ועד למחסנים, בתי מלאכה ותחנות דלק. לכל סיווג תעריף ארנונה שונה, כאשר ההפרשים יכולים להגיע לעשרות אחוזים. מכאן שישנה חשיבות רבה לסיווג שהרשות המקומית קובעת לנכס בכל הקשור להוצאות השוטפות של עסקים. פעמים רבות במצבים של חוסר הסכמה בין העירייה למחזיק בנוגע לסיווג, הדברים מגיעים להתדיינות משפטית, בפני ועדת ערר ובפני בתי משפט. על כן מומלץ להיוועץ בעורך דין המתמחה בתחום, שיבחן את סיווג הנכס שנקבע על ידי העירייה והתאמתו לפעולת וצרכי העסק.

סיווג כבית מלאכה

עסקים המסווגים על ידי הרשות המקומית כ"בית מלאכה" משלמים תעריף ארנונה נמוך יחסית לעסקים שמסווגים כ"מסחר ושירותים". התעריפים השונים נובעים מהרצון לעודד פעילות ייצור ומההבנה שפעמים רבות הרווחיות של בתי מלאכה נמוכה משל עסקים העוסקים במסחר ומתן שירותים. מצב דברים זה גורם להתנגשות אינטרסים בין בעלי העסקים המעוניינים בסיווג "בית מלאכה" לבין הרשויות המקומיות המעוניינות שכמה שיותר עסקים יסווגו כ"מסחר ושירותים" וישלמו תעריף ארנונה גבוה יותר. אין הגדרה אחידה וממצה למהו בית מלאכה ולכן פעמים רבות מגיעים הדברים לכדי התדיינות משפטית בכדי לקבוע קביעה עקרונית האם עסק מסוים מהווה בית מלאכה או עוסק במתן שירותים או מסחר.

בית מלאכה המשווק את מוצריו

כפי שציינו, לא קיימת הגדרה מדויקת של המונח בית מלאכה וחסרה התייחסות למצבים בהם אומנם מדובר בבית מלאכה, אך מתקיימת בו גם פעילות מסחרית. לדוגמא, כיצד לסווג מתפרה שאף מוכרת מוצרי טקסטיל שונים בשטחה. הנטייה של הרשויות המקומיות היא שכאשר מתקיימת בנכס גם פעילות מסחרית הוא יסווג בסיווג "מסחר" ולא "בית מלאכה". אלא שנטייה זו אינה נתמכת על ידי בתי המשפט שבמספר פסיקות קבעו כי רשויות מקומיות שונות, טעו כאשר הסירו את סיווג "בית מלאכה" מבית עסק רק בגלל שהתקיימה בעסק גם פעילות מסחרית. בפסק דין עמ"נ 22010-02-13 אוטוסנט בע"מ נ' מנהל הארנונה בעיריית ת"א-יפו שניתן בינואר 2014, קבע בית המשפט לעניינים מנהליים בתל אביב כי כאשר הפעילות השיווקית הינה שולית וטפלה לפעילות העיקרית יש לסווג את הנכס כולו כבית מלאכה. כלומר יש לבחון את מהות ומרכז הכובד של הפעילות ואם מרכז הכובד הוא פעילות של ייצור יסווג הכנס כולו כבית מלאכה. בפסק דין עמ"נ 12197-06-11 מנהל הארנונה עיריית חיפה נ' קופלמן ואחרים שניתן ביוני 2012, קבע בית המשפט לעניינים מנהליים בחיפה כי גם במקרה שפעילות השיווק אינה שולית אין זה אומר שיש לסווג את העסק בקטגוריה של מסחר לצרכי הארנונה. יש לבחון האם הפעילות השיווקית ניתנת להפרדה מפעילות הייצור כך שלכל אחת מהפעילויות קיום עצמי ללא זיקה אחת לשנייה. במידה וזה המצב יש לחלק את הנכס על פי השטח בו מתבצעת כל אחת מהפעילויות ולסווג כל אזור בהגדרה המתאימה לו. 

נותני שירותים 

בפסק דין (עמנ 144/07) קבע בית המשפט המחוזי, כי לצורך קביעת סיווג הנכס לעניין החבות בארנונה, אין הבדל  בין סנדלריה לבין מספרה. בנימוקיו בית המשפט קבע כי מתפרות וסנדלריות אינן מוגדרות כיצרן, אלא כנותנות שירותי תיקון בלבד ולכן הן מסווגות תחת הכותרת "בעלי מלאכה" וכפועל יוצא הארנוננה שהן חבות נמוכה מעסק מסחרי. בית המשפט קבע ,כי עיסוק של סנדלר ועיסוק של ספר דומים, דהיינו: סנדלר עוסק בעיקר בתיקון נעלים וספר עוסק בתיקון ובסדור שערותיו של לקוחותיו . לפיכך שניהם מוגדרים כנותני שירותים – בעלי מלאכה ואין הם מסווגים תחת הכותרת עסק לטובת תשלום הארנונה. בית המשפט הרחיב ואמר כי אין לראות בעבודתם כמרכיב יצורי ולפיכך נתן  לראות עסקים כגון: מעבדות מחשבים , מוסכים ומספרות מקשה אחת של נותני שירותים ויש לסווגם תחת הכותרת בעלי מלאכה. כתוצאה מכך הם חבים בארנונה מופחתת לעומת עסקים אחרים. 

מפסק דין זה עולה השאלה  מה הדין לכלל נותני השירותים כגון : בעלי מקצועות חופשיים כגון , מתווכים, סוכני ביטוח ,עמילי מכס רו"ח ועורכי דין.  מדברי בית המשפט ניתן להסיק ,כי הארנונה האמורה לחול עליהם הינה הארנונה הנדרשת מבעלי מלאכה. סוגיה זו טרם נבחנה בבתי המשפט ולעניות דעתי יש להעמידה במבחן משפטי.

מנגד מומלץ לכל בעל עסק העוטה  תחת כנפי פסקי בתי המשפט לבדוק היטב  באיזה קטגורית ארנונה הוא מסווג ובמידת הצורך יפעל לשינוי רוע הגזרה.

כותב המאמר הינו בעל ניסיון מסחרי רב בהתנהלות למול גופים מסחריים וממשלתיים. ניהול מו"מ הקפדה על התנהלות ובחינת הסיכונים המשפטיים תוך מתן דגש על טובת הלקוח. ובנוסף , כותב המאמר מציע  ליווי עסקאות, מיזמים ,פרויקטים הקמת חברות בתחומי המסחר והתעשייה , מכרזים ,תיירות, מסחר בינלאומי, וחוות דעת משפטיות.

 אין בתוכן דלעיל משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי; כמו כן התוכן דלעיל אינו מתיימר להיות מדויק ו'/או מקיף ו/או עדכני, והמסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד.

רח' פלי"ם 7 חיפה  טל:  9837827-04-, פקס: 04-9837829 , נייד 054-4837827 . 

דוא"ל : gayer.sglaw@.co.il     www.sglaw@.co.il

שתף כתבה:

Share on facebook
Share on email
Share on whatsapp

עוד מידע רלוונטי

לפגישת ייעוץ השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!