הסכם מכר דירה – טיפים למוכרים שהם יורשים

מאת עו"ד שמואל גייער
הסכם מכר דירה – טיפים למוכרים שהם יורשים

מאת שמואל גייער, עו"ד 

קניית ומכירת דירה הן העסקאות הגדולות והמורכבות ביותר שמבצעים רוב האנשים במהלך חייהם. על כן מומלץ ביותר להיוועץ בעורך דין שילווה את המכירה על כל שלביה. מכירת דירה שהתקבלה בירושה היא מורכבת אף יותר ובעלת מאפיינים ייחודים המגבירים את הצורך בליווי משפטי לעסקה.

קבלת צו ירושה או צו קיום צוואה

הפעולה הראשונה שיש לבצע בכדי למכור דירה שהועברה בירושה היא קבלת צו קיום צוואה או צו ירושה במידה ואין צוואה. ללא קבלת צווים אלו לא יוכלו היורשים למכור את הדירה אותה ירשו. בקשה לקבלת צו ירושה ניתן להגיש לרשם הירושות במשרד המשפטים או לבית הדין הרבני, ובקשה לקבלת צו קיום צוואה ניתן להגיש רק לרשם הירושות. מדובר בהליך שהוא לרוב בירוקרטי ולא מסובך ואורך מספר שבועות. למרות שניתן להגיש את הבקשה באופן עצמאי, מומלץ להיעזר בעורך דין על מנת לוודא שהבקשה תוגש ללא טעויות. סיבה נוספת בגינה מומלץ להיוועץ בעורך דין הינה שישנם מקרים בהם חלוקת העיזבון מורכבת והדיון בבקשה לצו ירושה יועבר מרשם הירושות לבית המשפט לענייני משפחה.

זכויות המתגוררים בדירת הירושה

במידה ומדובר בדירת המגורים של המנוח, בטרם ניתן למכור את הדירה שהתקבלה בירושה יש להסדיר את זכויות קרובי משפחתו של המנוח אשר התגוררו עמו. סעיף 115 לחוק הירושה, התשכ"ה-1965, קובע כי קרובי משפחה שהתגוררו יחד עם המנוח, זכאים, בנסיבות מסוימות, להמשיך ולהתגורר בדירה כשוכרים של היורשים. זכות זו מוקנית לבן זוג, ילדים והורים של המנוח שהתגוררו עמו ואין להם מקום מגורים אחר. כלומר, בהתקיים נסיבות אלו, על היורשים לערוך הסכם שכירות עם קרובי המשפחה של המנוח המתגוררים בדירה. במידה ואין הם מצליחים להגיע להסכמה לגבי סכום השכירות ותקופתה השכירות הנושא יועבר לדיון והכרעה בבית המשפט. סוגיה זו היא בעלת השפעה על היכולת למכור את הדירה ועל ערך הדירה. בכדי להגיע להסדרה אופטימלית של זכויות המתגוררים בדירה, תוך שמירה על זכויות היורשים והאפשרות שלהם למכור את הדירה, מומלץ לפנות לעורך דין. עורך הדין יוכל לבחון האם אכן קיימת זכות מגורים לקרובי המשפחה ואם כך הדבר, יסייע בגיבוש הסכם השכירות. במקרה מסוג זה, ליווי משפטי יכול למנוע את העברת הנושא לבית משפט ולחסוך בהוצאות.

מיסוי המכירה

לפני כל עסקה של מכירת דירה מומלץ להיוועץ בעורך דין בכל הנוגע לתכנון מס. כך הדבר גם במכירת דירה שהתקבלה בירושה שיש לה מאפייני מיסוי ייחודיים. בעוד שעל הירושה עצמה לא מוטל מיסוי, מכירה של דירה שהתקבלה בירושה חייבת בתשלום מס. יחד עם זאת, בתנאים מסוימים זכאים יורשים שמוכרים דירה לפטור ממס. בכדי לדעת האם אתם זכאים לפטור זה מומלץ לפנות לעורך דין שבקיא בתחום ויוכל להמליץ לכם כיצד לפעול בכל הנוגע לתכנון המס. חשוב לציין שגם אם נדמה כי היורשים זכאים לפטור, ייתכן שפעולות שונות שהתבצעו בעיזבון, דוגמת חלוקת העיזבון, יובילו לביטול הפטור. על כן מומלץ להסתייע בשירותיו של עורך דין לפני שנוקטים כל פעולה בקשר לירושה בכדי למנוע מצבים אלו.

רח' פלי"ם 7 חיפה  טל:  9837827-04-, פקס: 04-9837829 , נייד 054-4837827 . דוא"ל : gayer.sglaw@.co.il , www.sglaw.co.il

שתף כתבה:

Share on facebook
Share on email
Share on whatsapp

עוד מידע רלוונטי

לפגישת ייעוץ השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!