חובת הדיווח לעירייה על החלפת בעלים/ מחזיקים (שוכרים)

מאת עו"ד שמואל גייער
חובת הדיווח לעירייה על החלפת בעלים/ מחזיקים (שוכרים)

כאשר יש שינוי בבעלות או בהחזקה של נכס יש לדווח על כך לרשות המקומית בה נמצא הנכס. אדם המחזיק בנכס הוא אדם המתגורר בו לתקופה של לפחות שנה. המחזיק בנכס הוא החייב בתשלומי הארנונה והמים, והזכאי להטבות שונות המוענקות על ידי הרשות המקומית על פי מקום המגורים. ברירת המחדל ברשויות המקומיות היא לראות את הבעלים של הנכס כמי שמחזיקים בו. כלומר כל עוד לא עודכנה הרשות אחרת, החייב בתשלומים השונים והזכאי להטבות השונות הוא הבעלים של הנכס.

חשיבות הדיווח עבור המשכיר

לבעלים של נכס שאינו מתגורר בו יש חובה לעדכן את הרשות המקומית מי מחזיק בנכס ועל כל שינוי בהחזקה. הדיווח חשוב גם עבור הבעלים, מאחר שכל עוד לא דווח לרשות המקומית על מחזיק אחר, חובות הארנונה והמים יופנו לבעלים של הנכס. במצב דברים מסוג זה יכול למצוא עצמו הבעלים של הנכס בחובות שכלל לא ידע עליהם (שכן החשבונות נשלחים לכתובת הנכס) הבעלים אף צפוי להיות חשוף לפעולות גבייה שונות במידה והמחזיק, שאינו רשום, לא ישלם את חשבונות הארנונה והמים. 

חשיבות הדיווח עבור שוכר

על שוכר דירה לעדכן את הרשות המקומית כאשר הוא הופך להיות המחזיק בנכס (כלומר עם תחילת תקופת השכירות) וכאשר הוא חדל להיות המחזיק בנכס (כאשר תמה תקופת השכירות ואינה מוארכת עוד). לשוכר יש אינטרס לדווח עם תחילת ההחזקה בנכס מאחר שהטבות ושירותים שונים של הרשות המקומית דוגמת תו חנייה לרכב, הנחות בתשלומי ארנונה ורישום לגנים ולבתי ספר, ניתנים לאדם שרשום בעירייה כמחזיק של הנכס. לשוכר יש אף אינטרס לעדכן את הרשות המקומית כאשר הוא חדל להיות המחזיק בנכס, רק כך יוכל להבטיח שלא יוטלו עליו חיובים עתידיים בגין חשבונות ארנונה ומים.

כיצד מדווחים

הליך הדיווח הינו הליך פשוט יחסית שאינו כרוך בתשלום. יש לפנות אל הרשות המקומית בכתב ולעדכן על שינויי ההחזקה בנכס ולבקש לעדכן את הרישום. לרוב יש צורך לצרף עותק מחוזה השכירות או המכר והעתקים של תעודות מזהות. חשוב לציין כי ברשויות מקומיות בהם קיים תאגיד מים יש חובה לדווח בנפרד על השינויים בהחזקה גם לתאגיד המים. לעיתים נהוג להכניס בחוזה השכירות סעיף המטיל על השוכרים או המשכיר את חובת הדיווח על שינויי ההחזקה לרשות המקומית. מומלץ במקרים מסוג זה לוודא כי הצד עליו הוטלה חובת הדיווח אכן ביצע זאת, וכי המחזיק הנכון והעדכני הוא זה המופיע במסמכי העירייה. 

כיצד לפעול במקרה של חיוב שגוי בעקבות שינוי החזקה שלא דווח או שלא נרשם

במקרה בו מתקבלים חשבונות ארנונה או דיווחים על חוב קיים לגבי תקופה בה החייב לא היה המחזיק בנכס, יש תחילה לפנות לעירייה על מנת לברר את הדברים. במידה והדברים לא הוסדרו ניתן לפנות לוועדת ערר של העירייה ואף לעתור לבית המשפט לעניינים מנהליים. מומלץ להיוועץ בעורך דין עם קבלת החיוב בכדי לבחון על מי היתה מוטלת חובת הדיווח, האם הייתה התרשלות של העירייה ברישום ומהן דרכי הפעולה להתמודדות עם המצב.

רח' פלי"ם 7 חיפה  טל: 04 9837827, פקס: 9837829 , נייד 0544837827 . דוא"ל : gayer.sglaw@.co.il

שתף כתבה:

Share on facebook
Share on email
Share on whatsapp

עוד מידע רלוונטי

לפגישת ייעוץ השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!