משפט מסחרי ועסקי

שמואל גייער – עורך דין ומגשר
תחומי התמחות

לפגישת ייעוץ השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

תניית אי-תחרות בהסכם העסקה או בשותפות

משפט מסחרי ועסקי

הקמת עסק וניהולו טומנת בחובה התמודדות עם סוגיות רבות, חלק ניכר מסוגיות אלו הינן סוגיות משפטיות. לעיתים נדמה לאדם המחליט להקים ולנהל עסק, כי יוכל להסתדר עם האלמנטים המשפטיים בעצמו, או לכל היותר יסתייע מעת לעת בעורך דין מזדמן. גישה זו יכולה להוביל לשלל סיבוכים משפטיים והפסדים כספיים שניתן היה למנוע באמצעות ליווי משפטי קבוע וצמוד לכלל הפעילות העסקית.

הקמת העסק

ההחלטה על הקמת עסק מחייבת בחינה מעמיקה של צורת ההתאגדות המתאימה לעסק המוקם הן לפי תחום העיסוק, מחזור הפעילות וסוגיות מיסוי שונות. ללא ייעוץ משפטי החל משלב הקמת העסק, לאדם ללא השכלה משפטית, יהיה קשה לקבל את ההחלטה הנכונה. האם עליו לרשום את העסק כחברה בע"מ, אולי הוא בכלל חייב להירשם כעוסק מורשה, האם היקף הפעילות הפיננסית הצפויה מזכה אותו במעמד של עוסק פטור. גם לאחר קבלת ההחלטה ישנם הליכים בירוקרטיים רבים מול רשויות המדינה השונות שליווי משפטי מקל על ביצועם.

דיני עבודה

תחום דיני העבודה בישראל משית חובות רבים על המעסיקים במשק. החל בשכר מינימום, דרך חובת שימוע לפני פיטורים, הפרשה לפנסיה, ועד למינוי ממונה על הטרדה מינית. מעסיק שאינו ממלא את כלל חובותיו כלפיו העובדים בעסק חושף עצמו לתביעות בבתי הדין לעבודה. אחת מהמטרות של ליווי משפטי לעסקים היא לוודא שבעל העסק פועל על פי כלל החקיקה והפסיקה העדכניות ביותר בכל הנוגע להעסקת עובדים, ולספק מענה משפטי כאשר עולות סוגיות בתחום דיני העבודה.

קניין רוחני

תחת ההגדרה קניין רוחני נכנסים בין היתר זכיות יוצרים, מוניטין, סימני מסחר וכד'. עסק המלווה על ידי עורך דין מקצועי מקבל רשת הגנה משפטית על מכלול הנושאים .וכן מקבל עדכונים והנחיות כיצד לשמור על הקניין הרוחני. עדכונים והנחיות אלו מעניקות לעסק יתרון יחסי על פני מתחריו הן לאורך כל תקופת הפעילות והן במידה וקיימת פגיעה ע"י מתחרה. בשעת פגיעה הליווי המשפטי מביא לידי תמלוגים ופיצויים כספיים על ידי מתחרה, מי מטעמו או על ידי צד ג'.
הליווי המשפטי מונע טענות ותביעות מצד מתחרים כנגד העסק. תביעות וטענות אשר עלולות לגרום לעסק אבדן הכנסות והוצאות מיותרות.

חוזים

טבעם של רוב העסקים הוא להתקשר בחוזים עם גורמים שונים: לקוחות, ספקים, נותני שירותים ועוד. אנשים רבים לא מייחסים חשיבות לניסוח נכון ומשפטי של חוזה ומוצאים עצמם קשורים בחוזים שאינם ברורים ואשר מהווים מקור לסכסוכים. חוזה שמנוסח על ידי עורך דין שמכיר היטב את פעילות העסק יביא לכך שהחוזה יהיה ברור ונהיר לגבי החובות והזכויות של כל אחד מהצדדים לו ואף יעמוד באמות המידה המשפטיות הקבועות בחוק ובפסיקה. אומנם, אין בכך הבטחה שלא יתגלעו סכסוכים בנוגע לחוזה, אך הסיכוי לכך פוחת בצורה משמעותית כאשר עריכת החוזה מלווה על ידי עורך דין. מעבר לכך, עסק שהשכיל להשתמש בשירותי ליווי משפטיים קבועים וצמודים, יזכה לכך שיש עורך דין קבוע שמייצג אותו בסכסוכים חוזיים, עורך דין שבקיא בהתנהלות העסק.

רגולציה- למול הרשויות

עסקים אינם פועלים בחלל ריק והם נתונים לרגולציה מצד רשויות המדינה במגוון נושאים ותחומים. קצרה היריעה מלתאר את כל תחומי הפעילות של עסקים אשר מפוקחים על ידי רשויות המדינה השונות אך הם כוללים כמעט כל היבט בפעילות העסקית: תנאי רישוי, שמירה על איכות סביבה, בטיחות בעסק, הגנת הצרכן, נגישות לבעלי מוגבלויות ועוד. חוסר הקפדה על ציות לכלל הרגולציה הממשלתית עלול להביא להליכים פליליים ולעיצומים כספיים. ליווי משפטי לעסק יכול למנוע עוגמת נפש מסוג זה, שפעמים רבות נובעת מחוסר היכרות עם הדרישות השונות. תפקידו של עורך דין שמלווה את העסק בכל תחומי הפעילות שלו, הוא להכיר את הרגולציה הממשלתית ולוודא שהעסק עומד בכלל החוקים והתקנות להם הוא נדרש.

גופים פיננסים

מיותר להרחיב עד כמה חברות ביטוח, בנקים וחברות השקעות אינן עושות צעד מבלי לקבל ייעוץ משפטי בכל נושא כפועל יוצא הגופים הפיננסים נוקשים עד בלי די במו"מ ובגישתם לבתי העסק. לפיכך אין ספק, כי ליווי משפטי לעסק לא זו בלבד שימנע את חוסר האיזון בין הצדדים, אלא יעמיד את העסק למול הגופים הפיננסים כשווה בין שווים ובכך יקל על המו"מ בין הצדדים.

כותב המאמר הינו בעל ניסיון מסחרי רב בהתנהלות למול גופים מסחריים וממשלתיים. ניהול מו"מ הקפדה על התנהלות ובחינת הסיכונים המשפטיים תוך מתן דגש על טובת הלקוח. ובנוסף , כותב המאמר מציע ליווי עסקאות, מיזמים פרויקטים הקמת חברות בתחומי המסחר והתעשייה, מכרזים, תיירות, מסחר בינלאומי, וחוות דעת משפטיות.

אין בתוכן דלעיל משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי; כמו כן התוכן דלעיל אינו מתיימר להיות מדויק ו'/או מקיף ו/או עדכני, והמסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד.

משרד עורכי דין שמואל גייער

שומרים על הזכויות שלכם | איתכם לאורך כל הדרך | אמינות ללא פשרות