פינוי בינוי – יתרונות וחסרונות לדייר

מאת עו"ד שמואל גייער
פינוי בינוי – יתרונות וחסרונות לדייר

בהליך של פינוי בינוי הדיירים חותמים על הסכם עם יזם, שהורס את הבניין ובונה תחתיו בניין חדש ומודרני עם מספר דירות רב יותר. במהלך תקופת הבנייה הדיירים מתגוררים בשכירות שממומנת על ידי היזם וכאשר הבנייה מסתיימת הם מקבלים דירות בבניין החדש. מדובר בתהליך מורכב, בעל שלבים רבים שיכול להימשך זמן רב, אך בעל פוטנציאל לתמורה משתלמת לדיירים. לפני שמחליטים להתחיל או להצטרף להליך של פינוי ובינוי כדאי להכיר ולשקול את היתרונות והחסרונות של פרויקט פינוי בינוי. רצוי אף להיוועץ בעורך דין שיוכל לסייע בבחינת כדאיות הפרוייקט עבורכם.

דירה חדשה

היתרון הגדול של השתתפות בפרויקט פינוי בינוי הוא שבסוף התהליך הדייר מקבל ללא השקעה כספית  דירה חדשה, גדולה יותר מדירתו הישנה, עם חניה צמודה, מעלית ומרחב מוגן. כמובן שלא רק הדירה חדשה אלא הבניין כולו והוא נבנה לפי התקנים העדכניים ביותר בכל התחומים.

תמורה כספית 

דייר בפרויקט פינוי בינוי שערך הדירה החדשה שקיבל נמוך מ – 150% מערך הדירה הישנה, יוכל לקבל מהיזם תמורה כספית נוספת כך ששוויה יחד עם הדירה החדשה יגיעו ל-150% מערך הדירה הישנה. דיירים מעל גיל 60 או דיירים הזקוקים לטיפול סיעודי יוכלו לקבל את כל התמורה של 150% מערך הדירה הישנה בכסף, בתנאי שירכשו זכות מגורים בבית אבות או מוסד מתאים.

הטבות מיסוי

הליך של פינוי בינוי הוא אחת ההזדמנויות היחידות להעלות את ערך הנכס שלך מבלי לשלם על כך מס. בכדי לעודד פרויקטים של פינוי בינוי מציעה המדינה לדיירים הטבות מיסוי. העסקה בין הדייר ליזם בו הדייר מוכר את דירתו הישנה ליזם וקונה ממנו את הדירה החדשה והמשופרת פטורה ממס מכירה ומס רכישה. כך בעצם זוכים הדיירים בנכס שערכו גבוה יותר מבלי להיות מחויבים בתשלום מס.

הסכמת כלל הדיירים

השתתפות בהליך פינוי בינוי מחייבת הסכמה של כלל הדיירים, עניין זה הופך פעמים רבות לחסרון מאחר שהשגת ההסכמה יכולה לקחת זמן רב ולעכב את כל התהליך. ישנם מקרים שבהם חוסר ההסכמה נובע בעקר מאי שביעות רצון של דייר או כמה דיירים מתנאי העסקה ואז ניתן לפתור זאת באמצעות משא ומתן. לעומת זאת ישנם מקרים בהם הסירוב הוא עקרוני ואז הדברים עלולים להתעכב לזמן רב ואף להגיע לכדי הליכים משפטיים כנגד הדייר הסרבן.

התמשכות התהליך

החיסרון המרכזי בהליך פינוי בינוי הוא משך הזמן שלוקח להשלים אותו. מעבר לזמן שלוקח המשא ומתן בין היזם לדיירים, לוקח זמן רב לאשר את תכניות הבנייה החדשות – לעיתים אפילו יותר מחמש שנים. לאחר שאושרו כל התוכניות וכל הדיירים התפנו יש לבנות בניין או לרוב בניינים חדשים ותקופת הבנייה לוקחת לרוב כשלוש שנים. כלומר ייתכן שמהרגע שדייר החל לעסוק בהליך הפינוי בינוי ועד שהוא ייכנס לדירתו החדשה יכולות לעבור בערך עשר שנים. זוהי תקופת זמן ממושכת מאוד וייתכן שבחלוף הזמן הצרכים של הדייר השתנו עקב שינויים בנסיבות החיים (הרחבת המשפחה, יציאה לפנסיה וכו') והדירה החדשה כבר אינה הולמת צרכים אלו.

אין בתוכן דלעיל משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי; כמו כן התוכן דלעיל אינו מתיימר להיות מדויק ו'/או מקיף ו/או עדכני, והמסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד. 

רח' פלי"ם 7 חיפה  טל: 04 9837827, פקס: 9837829 , נייד 0544837827 . דוא"ל : gayer.sglaw@.co.il

שתף כתבה:

Share on facebook
Share on email
Share on whatsapp

עוד מידע רלוונטי

לפגישת ייעוץ השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!