שטר מטען

מאת עו"ד שמואל גייער
שטר מטען

שטר מטען הינו מסמך משפטי המאגד בתוכו את המידע הרלוונטי למטען שעבורו הונפק השטר וזאת לצורך הובלתו מיעד אחד למשנהו. כך למשל, בשטר המטען יפורטו פרטי הבעלים של המטען, פרטי השולח והמקבל של המטען, פרטים טכניים לגבי המטען (סוג, משקל, כמות ועוד), מסלול ההובלה של המטען וסוג ההובלה (אווירית, ימית, הובלה משולבת וכן הובלה בקירור וכו') ופרטים רבים נוספים. לכל שטר מטען יש גם מספר ייחודי שבאמצעותו ניתן לזהות את המטען.

ישנם מספר סוגים של שטרי מטען ונוסחם משתנה בין מדינות וחברות שילוח ולפיכך אין דין שטר מטען אחד כדין שטר מטען אחר. מדובר בהבדלים אשר יכולים להיות מהותיים ביותר, כגון אפשרות סחירותו של השטר והסבתו לאחר.

ככלל, שני סוגי שטרי המטען הנפוצים ביותר הם שטר המטען הימי ושטר המטען האווירי, השונים מאוד אחד מהשני, כאשר שטרי המטען הימיים נחלקים למספר תתי סיווגים שונים.

שטר מטען ימי

שטר המטען הימי מופק לרוב על-ידי החברה האחראית להובלתו של המטען כחברת ספנות או חברת שילוח בינלאומית, נחתם על-ידי סוכן האנייה (רב החובל לדוגמה) ונמסר לשולח המטען.

שטר המטען הימי מהווה גם שטר בעלות על המטען של האוחז בשטר ובנוסף מהווה הוא אישור (קבלה) שהמטען הוטען על האנייה וכן מהווה הוא חוזה לכל דבר ועניין שבו מפורטים פרטי המשלוח והתנאים המוסכמים על הצדדים.

כל שטר מטען ימי כפוף להוראות החוקים הבינלאומיים המאוגדים תחת האמנה הידועה כ-"כללי האג-ויסבי" ובישראל לפקודת הובלת טובין בים.

סוגי שטרי מטען ימיים

לא כל שטרי המטען הימיים אחידים וניתן לסווג אותם על-פי אופיים. כך למשל, ישנם שטרי מטען סחירים, אשר ניתן להסב אותם לאחרים וישנם שטרי מטען שאינם סחירים כלל. במובן זה, שטר מטען הינו כשיק, אשר יכול להיות סחיר ויכול להיות מוגבל בסחירותו.

כאשר מדובר בשטר מטען ימי סחיר, רק המחזיק בשטר המטען המקורי יכול לקבל לידיו את המטען.

לרוב שטרי המטען הימיים הם מופרדים, אך ישנם גם שטרי מטען ראשיים למכולה, שכן לעתים, לצורך ייעול המשלוח וצמצום עלויות, מספר שולחים מתאגדים יחדיו ושולחים את מטעניהם במשותף במכולה אחת.

כפי שצוין לעיל, ישנם גם שטרי מטען להובלה משולבת, הכוללים הן הובלה ימית והן הובלה יבשתית, על מנת שלא יהיה צורך לשולח או למקבל להגיע לנמל הים לצורך שחרור המטען, אלא לאפשר את אספקת המטען לביתו או ליעד יבשתי נוח אחר.

לעתים אין קו אספקה ישיר בין נקודת השילוח ליעד ולכן ישנו צורך בשטר מטען ייחודי הכולל שטעון, קרי, פריקת המטען בנמל ביניים והעמסתו מחדש על אנייה אחרת שתובילו אך היעד הסופי.         

שטר מטען אווירי

שטר המטען האווירי שונה במהותו משטר המטען הימי. הוא אינו סחיר ואינו מהווה אישור בעלות. למעשה, שטר המטען האווירי מהווה בעיקר תעודת משלוח, אסמכתא המאשרת למחזיק בה, שולח המטען, כי המטען נמסר למוביל.

בשטר המטען האווירי מפורטים חלק מתנאי הסכם השילוח של המטען, כגון תנאי ההובלה ומסלול ההובלה וכן ראיה לקיומו של הסכם שילוח בין השולח (יכול להיות יבואן או יצואן או כל אדם) לבין חברת התעופה המספקת שירותי הטסת מטענים. 

שטר מטען אווירי כפוף להוראות אמנת התובלה הבינלאומית ורשה-1929 ובישראל גם לחוק התובלה האוירית, התש"ם-1980.

רח' פלי"ם 7 חיפה  טל: 04 9837827, פקס: 9837829 , נייד 0544837827 . דוא"ל : gayer.sglaw@.co.il

שתף כתבה:

Share on facebook
Share on email
Share on whatsapp

עוד מידע רלוונטי

לפגישת ייעוץ השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!